ماده 48 و مصالح پایکار و سوالی در مورد نحوه محاسبه تجهیزکارگاه

یکشنبه 4 اسفند 1387

درپاسخ به دوستی که  

1- سوال نموده اند درصورت ماده 48 شدن قرارداد چه ضرایبی به مصالح پایکار تعلق می گیرد عرض کنم : 

اصولا طبق ردیف 1 از بند ج ذیل ماده 48 عمل می شود و قیمت متعارف زمان خرید در صورت وضعیت قطعی لحاظ می گردد اما ضرایبی که به این مبلغ تعلق می گیرد طبق ماده 29 شرایط عمومی پیمان فقط ضریب بالاسری خواهد بود. 

2- نحوه محاسبه تجهیز کارگاه بستگی به نوع قرارداد دارد که بحث مفصلی است و با یک یادداشت یک صفحه ای نمی توان آن را توضیح داد ولی بطور خیلی خلاصه : 

2-1 اگر قیمتهای عملیات تجهیز مقطوع باشد ( طبق فصل 41 فهرست بهاء منظم به پیمان ، قیمت هر عملیات مشخص و مقطوع درج شده باشد ) ، جمع مبلغ عملیاتی از تجهیز که انجام شده با اعمال ضریب مطابق شرح  ردیف 4 از پیوست 5 فهرست بها در پایان به مبلغ صورت وضعیت تنظیم شده اضافه می شود . 

2-2 اگر بصورت ضریب در قرارداد درج شده باشد مثلا 4 درصد . ابتدا کارکرد انجام شده براساس آیتمهای فهرست بها محاسبه سپس ضرایب قرارداد ( ضریب منطقه ، ضریب بالاسری و ضریب پیمان و ... ) اعمال که مبلغ حاصل نتیجه کارکرد بدون تجهیز کارگاه است با اعمال ضریب تجهیز ( در اینجا 4 درصد ) مبلغ تجهیز کارگاه بدست می آید . در پایان چند نکته مهم وجود دارد که باید در مبلغ حاصل به این این مبالغ عمل نمود و آن بماند برای یک فرصت دیگر ( فوت کوزه گری ). 

 

www.metror.ir 

شماره تماس

یکشنبه 4 اسفند 1387

این هم شماره دیگرم برای تماس :


09313174190

تلفن مدیر برنامه ریزی کلاسها و کسب اطلاعات لازم : 

۰۹۱۳۶۳۰۶۴۳۷ 

 

 تلفن مستقیم بنده جهت تماسهای اضطراری و فوری :

۰۹۱۳۸۳۸۱۹۳۷

قیمت جدید انکربولت در فهرست بهاء ابنیه ۱۳۸۵

یکشنبه 4 اسفند 1387

درپاسخ به دوستی که راه حل قیمت جدید نمودن  انکربولت در فهرست ۸۵ را سوال کرده بودند عرض کنم بنده  دو راه حل منطقی برای قیمت جدید نمودن اینگونه بولتها پیدا نموده ام: 

1- این نوع بولتها معمولا از جنسی بالاتر از st37  هستند ( از میل گرد معمولی موجود در بازار نیستند و معمولا آلیاژی هستند ) و طبق فهرست بهاء 85 و نشریه 55  سازمان مدیریت در تعریف میل گرد مصرفی ، جنس این بولتها  باعث قیمت جدید شدن این بولتها می شود (به فصل 5 نشریه مراجعه شود ). 

2- معمولا قطر میل گرد مصرفی این بولتها بیش از 50 میلیمتر است و طبق تعریف میل گرد در نشریه شماره 55 میل گرد منتهی به قطر 50 میلیمتر می باشد که این نیز می تواند دلیل قیمت جدید می گردد ( و البته توسط بعضی مشاوران تنها بعنوان اضافه بها قطر مورد تایید قرار می گیرند ) . 

این را بنده بعلت نیاز در یکی از پروژه های فولادی با بررسی  فهرست بهاء و نشریه مورد استناد در آن ( نشریه شماره 55 ) تهیه کردم و اتفاقا نتیجه هم داده است و قابل دفاع می باشد. 

اگر کسی دتایل کامل این دفاعیه راخواست ایمیل بدهد تا برایش بفرستم. 

موفق باشید.