متن کامل بخشنامه مزد سال 1389

سه‌شنبه 25 اسفند 1388

متن کامل بخشنامه مزد سال 1389  

 از طرف وزیر کار ابلاغ شد

ادامه مطلب..

شورای عالی کار با حضور نمایندگان سه گروه(دولت، کارفرمایان و کارگران) در جلسه 22 اسفند ماه امسال پس از بحث و بررسی راجع به تعیین حداقل مزد سال 1389، در اجرای ماده 41 قانون کار با در نظر گرفتن مصالح کارگران در انطباق هرچه بیشتر میزان درآمد آنها با سطح معیشت و همچنین با توجه به مقتضیات بنگاههای تولیدی و کارفرمایان و شرایط اقتصادی جامعه موارد زیر را به اتفاق آرا مورد تصویب قرار داد.
1 - از اول سال 1389 حداقل مزد روزانه با نرخ یکسان برای تمام کارگران مشمول قانون کار (اعم از قرارداد دائم یا موقت) مبلغ 101 هزار ریال تعیین می گردد. همچنین از اول سال 1389 سایر سطوح مزدی نیز روزانه 7 درصد مزد ثابت یا مزد مبنا (موضوع ماده 36 قانون کار) باضافه روزانه هفت هزار و 11 ریال به نسبت آخرین مزد در سال 1388 افزایش می یابد.
تبصره: با اعمال افزایش این بند مزد شغل کارگران مشمول طرحهای طبقه بندی مشاغل مصوب وزارت کار و امور اجتماعی و نیز مزد ثابت سایر کارگران نباید از مبلغ روزانه 101 هزار ریال کمتر شود.
2 - به کارگرانی که در سال 1389 دارای یکسال سابقه کار شده و یا یکسال از دریافت آخرین پایه سنواتی آنها گذشته باشد روزانه 2 هزار ریال نیز بعنوان پایه (سنوات) پرداخت خواهد شد.
تبصره 1 - پرداخت مبلغ مربوط به پایه سنواتی کارگران مشمول طرح های طبقه بندی مشاغل مصوب وزارت کار و امور اجتماعی با در نظر گرفتن رقم یادشده برای گروه یک با توجه به دستورالعمل و جدول اعلامی توسط دفتر نظارت بر نظام های جبران خدمت و پیشگیری از بیکاری صورت می گیرد.
تبصره 2 - به کارگران فصلی به نسبت مدت کارکردشان در سال 1388، میزان مقرر در این بند (یا تبصره یک آن حسب مورد) تعلق خواهد گرفت.
3 - بر اساس مصوبه 21 مهر ماه سال گذشته شورایعالی کار و در جهت افزایش رضایتمندی
کارگران و کارفرمایان و بمنظور تثبیت و تسری تمام کارگران اعم از دائم و موقت مقرر شد از ابتدای سال 1389 کمک هزینه اقلام مصرفی خانوار بعنوان مزایای رفاهی و انگیزه ای موضوع تبصره 3 ماده 36 قانون کار بابت هر کارگر (اعم از متاهل یا مجرد) ماهانه مبلغ 200 هزار ریال از سوی کارفرمایان به آنها پرداخت گردد.
4 - ضوابط مربوط به چگونگی نحوه اعمال افزایش مقرر در بند 1 و تبصره یک بند 2 در کارگاه هایی که دارای طرح طبقه بندی مشاغل می باشند و نیز در مورد کارگران کارمزدی و هم چنین چگونگی ارتقای طبقه شغلی به موجب دستورالعمل های دفتر نظارت بر نظام های جبران خدمت و پیشگیری از بیکاری خواهد بود.
5 - مقررات این مصوبه شامل حال دانش آموزان و دانشجویانی که درایام تعطیلات تابستانی
در سال 1389 بطور موقت در کارگاهها اشتغال می یابند، نخواهد شد.
6 - واحدهای مشمول قانون کار بمنظور ایجاد رابطه هرچه بیشتر مزد و مزایا با بهره وری و تولید و ایجاد انگیزه بیشتر در بین کارکنان خود، علاوه بر اجرای این مصوبه می توانند نسبت به افزایش و برقراری مزایا در قالب موافقتنامه های کارگاهی و پیمان های دسته جمعی و پس از تایید وزارت کار و امور اجتماعی اقدام نمایند.
دستورالعمل نحوه اجرای مصوبه شورای عالی کار درباره کارگران کارمزدی دائم و موقت
در اجرای بند 4 بخشنامه شماره 131535 مورخ 23 اسفند ماه سال جاری وزیر کار و امور اجتماعی موضوع مصوبه 22 اسفند امسال شورایعالی کار بدینوسیله نحوه اجرای بخشنامه مذکور را در مورد کارگران کارمزدی اعلام می نماید:
1 - نحوه اعمال 7 درصد افزایش بند 1 بخشنامه
نرخ های کارمزدی در سال 89 (به نسبت آخرین کارمزد در سال 88)در مورد تمام کارگران کارمزدی (اعم از موقت یا دائم)به ماخذ 7 درصد افزایش می یابند. در صورتی که کارگران دارای
بخش ثابت مزد (علاوه بر کارمزد) باشند این بخش نیز باید 7 درصد افزایش یابد.
تبصره: چنانچه نرخ یا ملاک های کارمزدی تابع قسمت ثابت مزد بوده و یا به عبارت دیگر به صورت درصد از قسمت ثابت مزد تعیین شده باشند در آن صورت تنها بخش ثابت مزد مشمول 7 درصد افزایش خواهد گردید. (زیرا با این عمل نرخ یا ملاک های کارمزدی نیز به دلیل تبعیت از قسمت مذکور خود به خود دستخوش افزایش خواهد شد)
2 - چگونگی اعمال افزایش رقم ثابت موضوع بند 1 بخشنامه
علاوه بر افزایش 7 درصد بر روی قسمت ثابت مزد، قسمت مذکور در سال 89 روزانه هفت هزار و 11 ریال دیگر نیز افزایش خواهد یافت و در صورتی که کارگران فاقد قسمت ثابت مزد باشند در سال 89 روزانه هفت هزار و 11 ریال در اجرای مصوبه شورایعالی کار به صورت ثابت در مورد آنها برقرار خواهد گردید.
تبصره: در صورتی که مجموع دریافتی کارگران بابت بخش ثابت و متغیر مزد کمتر از 101 هزار ریال در روز گردد ملاک محاسبه و پرداخت آن به کارگران کارمزد همان رقم اعلامی خواهد
بود.
3 - اعطای مزد سنوات:
علاوه بر افزایش کارمزد، کارگران کارمزدی نیز بر حسب آنکه مشمول طرح طبقه بندی مشاغل باشند یا خیر، حسب مورد و مطابق دستورالعمل های ذیربط از پایه سنواتی موضوع بند 2 بخشنامه شماره 131535 مورخ 23 اسفند امسال وزیر کار و امور اجتماعی برخوردار خواهند شد.  

www.metror.ir

نظرات (0)
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)

نام :
پست الکترونیکی :
وب/وبلاگ :
ایمیل شما بعد از ثبت نمایش داده نخواهد شد