آموزش تعدیل- تعدیل کارکرد در دوره های فاقد شاخص دوره

یکشنبه 30 خرداد 1389

دوستی ضمن ارسال ایمیل و ابراز لطف فراوان به بنده، سوال فرموده اند :

وقتی شاخص های تعدیل سه ماهه یا سه ماهه هایی هنوز اعلام نشده ایا می توان از آخرین شاخص های اعلام شده جهت تهیه تعدیل کارکرد های آن سه ماهه ها استفاده نمود؟


پاسخ : بلی ، ولی باید پرسید بر چه اساسی ؟


- همانطور که در در تبصره ب ماده 37 شرایط عمومی پیمان ( بخشنامه شماره 43-54-1088-102 مورخ 3-3-87) آمده است :

ب)درپیمانهایی که مشمول تعدیل آحادبهاهستند،پس ازتاییدهرصورت وضعیت موقت ازسوی کارفرما،پیمانکار صورت وضعیت تعدیل آحادبهای آن صورت وضعیت رابراساس آخرین شاخصهای اعلام شده محاسبه می نمایدوبه منظوربررسی و پرداخت به نحوی که دربند"الف"تعیین شده است،برای مهندس مشاورارسال می کند.


و در بند 9-2 بخشنامه شماره 173073-101 مورخ  82/09/15 نیز آمده است :


9-2  اعلام شاخص های قطعی دوره انجام کار، تعدیل صورت وضعیت ها با استفاده از آخرین شاخص های ابلاغ شده مربوط (موقت یا قطعی) ، محاسبه و به صورت علی الحساب پرداخت می شود. با اعلام شاخص های قطعی دوره انجام کار، تعدیل طبق این دستور العمل محاسبه و مبالغ آن به صورت قطعی به حساب پیمانکار منظور میگردد.


موفق باشید.


 ریز بین باشید اما کلان نگر عمل کنید

آموزش آنالیز بهاء (۳) - آنالیز راه و باند و مقادیر آیتمها

پنج‌شنبه 27 خرداد 1389

دوست عزیزی سوال کرده اند: 

«مطلبی که الان بهش توجه میکنم اینه (که ) شما چطور قسمت ؛مقدار؛رو در تجزیه بهاء بدست میارید؟ در حقیقت چطور بدست میاد : بعنوان مثال در اولین آیتم؛۰۱۰۱۰۱؛از تجزیه راه مقدار گریدر رو ۰.۰۰۰۵در نظر گرفته اید ، در صورتی که در آیتم ۰۳۱۰۰۱ مقدار گریدر۰.۰۰۰۶۴۰۲۰۴۹وارد شده و یا در آیتم ؛ ۰۳۱۰۰۱؛ مقدار گریدر به۰.۰۱۱۹افزایش پیدا کرده.اگه لطف کنید توضیحی در این باره بدین ؟ »

 پاسخ :

شما به نوع کارهایی که گریدر باید در این سه ردیف فهرست بهاء انجام دهد و قدرت گردیدرهای مورد نیاز دقت بیشتری نمایید. اصلن سه روش متفاوت اجرایی با دونوع دستگاه متفاوت می باشند .

در ردیف ۰۱۰۱۰۱برای بوته کنی توسط گریدر با قدرت ۱۸۰ اسب بخار : توجه شود معمولا بوته کنی دقت بالایی نمی خواهد و گریدری با قدرت بالا لازم ندارد.

در ردیف ۰۳۱۰۰۱ برای تسطیح بستر خاکریز : دقت نمایید که تیغه گریدر دیگر با زمین نباتی درگیر نیست بلکه باید در زمین سخت و سنگی که خاکبرداری شده در تماس باشد برای همین با قدرت ۲۲۰اسب انتخاب شده و در اجرا هم دقت بالاتری نسبت به بوته کنی لازم دارد که دقت بالاتر به کاهش سرعت و افزایش زمان می انجامد.

در ردیف ۰۳۱۱۰ برای انجام  عملیات قشرهای خاکریزی به ضخامت۱۵سانتیمتر:معمولا نیازبه گریدر خیلی قدرتمندی نداریم ( حدود ۱۸۰اسب کفایت می کند ) اما حداقل 4 عملیات باید توسط گریدر به انجام برسد شامل : پخش ، تسطیح ، پروفیله کردن و رگلاژ که جمعا زمان بسیار بیشتری را نسبت به دو آیتم بالا ( ۰۱۰۱۰۱ و۰۳۱۰۰۱) جهت اجرا صرف می کند.( توجه کنید که گریدر در این آنالیز در بین ۹آیتم آنالیز ۰۳۱۱۰۱، به تنهایی حدود ۴۶٪ کل آنالیز را به خود اختصاص می دهد ).  

ریز بین باشید ٫اما کلان نگر عمل کنید. 

موفق باشید.

انتشار ادامه مطالب

یکشنبه 23 خرداد 1389

خوشبختانه سیستم کامپیوتری لپ تاپ بنده درست شد و از امروز امکان انتشار یادداشت های جدید مجددن برای بنده فراهم گردید.

از دوستانی هم که در این مدت ٫ از بنده درخواست نوشتن مطلب با هر طریق ممکن را داشتند سپاسگزارم.


ضمنن پاسخ سوالات همکاران و دوستانی هم که از طریق ای میل سوالات فنی ارسال داشته اند را نیز در اسرع وقت از طریق وبسایت خواهم نوشت!


موفق باشید.

یک عذرخواهی بابت نحوه نمایش تعدادی از لینکها و صفحات وبلاگ

پنج‌شنبه 13 خرداد 1389

دوست عزیزی تذکر داده اند که :


٫٫فونت های وبلاگتون رو درست کنید

لینک عکس ها رو هم نذارید
عکس ها توی صفحات وبلاگ نشون داده بشه٫٫


خدمت دوستان عرض کنم که ویندوزم مشکل پیدا کرده و اینترنت اکسپلوررم کلن قاط زده و فعلن دارم با یک فایر فاکس پورتابل کارم را راه می اندازم که همین مشکلاتی را که فرموده اید و چند مشکل دیگر را بدنبال داشته است.

اگر فرصت کنم به زودی ویندوزم را عوض میکنم ولی با توجه به نرم افزارهایی که دارم یک وقت اساسی نیاز دارد (‌جهت اطلاع فقط نصب مجدد تکسا و مبنا چیزی حدود یک ساعت وقت می خواهد و الی آخر ).

به همین لحاظ فعلن با این فونتها و لینکها بسازید .

می دانم شما کاربران گرامی بیش از این استحقاق دارید و من هم حتا از کار خوب خوشم نمی اید چه برسد به کار ضعیف (‌فقط باید کارها را عالی انجام داد ) ولی تا اینجا فعلن مرا ببخشید. هرچند عذر خواهی فقط توجیه ارائه کار ضعیف است.و من خودم چقدر از این کار متنفرم .


بهر حال دو راه وجود دارد یا تا زمان نصب ویندوز جدید و نرم افزارهایم چیزی توی وبلاگ ننویسم یا تا آنموقع به همین منوال ادامه بدهم .


بنظرم با اعتقادی که به ارائه کار عالی دارم بهترین کار این است که فعلن مطلب دیگری ارائه ندهم  .

پس تا آن موقع بدرود .( حداقل تا یک هفته آینده محال است زیرا هفته آتی یک صورت وضعیت تعدیل و یک دفاعیه دارم که نمی توانم ریسک کنم و فعلن ویندوز لپ تاپم دست نمی خورد و برنامه ریزی تعویض ویندوز می ماند برای دو هفته بعد)


از همه شما  برای دو هفته آتی که عدم ارائه مطالب ناگزیر است ٬ مجددن عذر خواهی میکنم.


موفق باشید.

آموزش آنالیز بهاء ( ۲ )

پنج‌شنبه 13 خرداد 1389

یکی از روشهای آموزشی در مورد اینکه بتوانید بهتر و راحت تر فعالیت ها را آنالیز کنید این است که از تمرینات انالیزهای موجود و اماده استفاده نمایید :

- یکی از روشها در کلاسهای بنده این است که انالیز آماده ای را به دانش پژوه ارائه می کنم که در این آنالیز جای عنوان تعدادی از ردیفها خالی گذاشته شده است و دانش پژوه باید حدس بزند این ردیفها شامل چه مواردی می باشند .

بطور مثال در فایل پیوست که یک مثال بسیار ساده است ٫ دو ردیف از بخش ماشین آلات آنالیز ٫ لاک گرفته شده که دانش پژوه باید حدس بزند این دو ردیف شامل چه تجهیزاتی هستند.


 صفحه یک آنالیز بهاء بلوکاژ کف :

 

 صفحه ۲ آنالیز بهاء:


 

در این مثال ساده موارد شامل بیل و فرگون بوده اند.!!

فرگون : همان فرقون محاوره ای خودمان ! 

نمونه فایل آنالیز بهاء و لیست منابع

چهارشنبه 12 خرداد 1389

 

دو نمونه فایل ،  یکی آنالیز بهاء آیتمی از فصل ۸ فهرست ابنیه سال ۱۳۸۵ و دیگری لیست تعدادی از منابع نت فهرست ابنیه سال ۱۳۸۲ :

 

۱- آنالیز بهاء آیتم ۰۸۰۱۰۴ ابنیه سال  ۱۳۸۵ - فایل اکسل - :

  http://s1.picofile.com/metror/Documents/Nemoneh_Analyze/Analyz_080104_85_Abnieh.xls.html

 

۲- لیست منابع نت نیروی انسانی ابنیه سال ۱۳۸۲ فایل پی دی اف :

 

http://s1.picofile.com/metror/Documents/Nemoneh-Manabe/Manabe_NiroyEnsani_82.pdf.html

 

موفق باشید

 www.metror.ir 

یک عکس و اضافه بهاء جدارخارجی

یکشنبه 9 خرداد 1389

گاهی یک عکس یا فیلم از عملیاتی اجرایی در پروژه به شما کمک می کند تا یک ادعایی را ثابت و آن را نقد کنید.

عکس زیر که عکاس آن هم خیلی ناشیانه آن را گرفته ( یک عکاس آماتور غیر فنی ) به ما کمک می کند تا اضافه بهاء جدارخارجی را که ادعا نموده ایم ٫ اثبات کنیم .

 

http://s1.picofile.com/metror/Pictures/jedar_khareji1.jpg


مواقعی حتا یک عکس ناشیانه هم برای شما می تواند چند میلیونی را در صورت وضعیتتان نقد کند.

حسابش را بکنید اگر عکسهایتان را با دید فنی و آینده نگری (ادعاهای یک مترور !! )  بگیرید چه خواهد شد.


موفق باشید.

اسناد فنی درخواستی

جمعه 7 خرداد 1389
این یادداشت رمزدار است. لطفا برای مشاهده آن رمز عبور را وارد کنید.
رمز عبور:

ادعا و دفاعیه claim

پنج‌شنبه 6 خرداد 1389

صفحات بیشتری از دفاعیه قراردادی و قیمت جدید بولت را در لینک روزانه تحت عنوان"  یک نمونه ادعا و دفاعیه (Claim_Bolt)  " جهت مطالعه همکاران قرار دادم.


اگر همکاران نیاز به نمونه های دیگری از ادعا و دفاعیه های claim نیز دارند ، در سایت مترور اعلام نمایند.

موفق باشید. 

www.metror.ir

حمل قیر و ارائه یک روند اساسی

چهارشنبه 5 خرداد 1389

خوشبختانه یک همکار پای کاری  پیدا شد که تا رسیدن به حل مسئله اش پیگیر شده است:

سوال وجواب اولیه :

http://www.aparteman.blogsky.com/1389/03/04/post-108/

 

و در ادامه همان بحث ٬ سوال زیر را ارسال کرده اند :

سلام دوباره

مهندس جان سوالی که در مورد ایتم حمل قیر پرسیده بودم.دقیقا بخاطر مقدار زیاد انست بدون اینکه بتوان اونو به سایر ایتم ها ارتباط داد؟

پروژه مربوط به جاده سازی قسمتی از منطقه ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟است. که در فصل اسفالت تنها ( و فقط ) ایتم قیر پریمکت محلول با مقدار 518400 کیلو گرم است .

در صورتی که در فصل حمل و نقل ، حمل 30 تا 75 کیلو متری را با مقدار 19755756 تن-کیلومتر نشان داده؟ که اصولا با مقدار قیر و فاصله حمل جور در نمیاد.

سوال اول اشکالی وجود دارد؟

سوال دوم اینه که ایا  در تهیه اسفالت ایا تهیه و حمل قیر منظور شده چه تا فاصله 30 کیلومتری و چه بیش از ان؟ که بشه از ایتم های اسفالت مقدار قیر رو افزایش داد .(اگر چه تحلیلی که من با این وجود هم میکنم به مقدار حمل قید شده نمیرسم.)

سایر ایتم های پروژه که در ارتباط قیر است :

بیندر 900000

توپکا 1260000


پاسخ در ادامه مطلب بیان شده است :


برای دیدن ادامه مطلب اینجا را کلیک کنید
( تعداد کل: 14 )
   1       2    >>