X
تبلیغات
رایتل

ماده 48 و مصالح پایکار و سوالی در مورد نحوه محاسبه تجهیزکارگاه

یکشنبه 4 اسفند 1387

درپاسخ به دوستی که  

1- سوال نموده اند درصورت ماده 48 شدن قرارداد چه ضرایبی به مصالح پایکار تعلق می گیرد عرض کنم : 

اصولا طبق ردیف 1 از بند ج ذیل ماده 48 عمل می شود و قیمت متعارف زمان خرید در صورت وضعیت قطعی لحاظ می گردد اما ضرایبی که به این مبلغ تعلق می گیرد طبق ماده 29 شرایط عمومی پیمان فقط ضریب بالاسری خواهد بود. 

2- نحوه محاسبه تجهیز کارگاه بستگی به نوع قرارداد دارد که بحث مفصلی است و با یک یادداشت یک صفحه ای نمی توان آن را توضیح داد ولی بطور خیلی خلاصه : 

2-1 اگر قیمتهای عملیات تجهیز مقطوع باشد ( طبق فصل 41 فهرست بهاء منظم به پیمان ، قیمت هر عملیات مشخص و مقطوع درج شده باشد ) ، جمع مبلغ عملیاتی از تجهیز که انجام شده با اعمال ضریب مطابق شرح  ردیف 4 از پیوست 5 فهرست بها در پایان به مبلغ صورت وضعیت تنظیم شده اضافه می شود . 

2-2 اگر بصورت ضریب در قرارداد درج شده باشد مثلا 4 درصد . ابتدا کارکرد انجام شده براساس آیتمهای فهرست بها محاسبه سپس ضرایب قرارداد ( ضریب منطقه ، ضریب بالاسری و ضریب پیمان و ... ) اعمال که مبلغ حاصل نتیجه کارکرد بدون تجهیز کارگاه است با اعمال ضریب تجهیز ( در اینجا 4 درصد ) مبلغ تجهیز کارگاه بدست می آید . در پایان چند نکته مهم وجود دارد که باید در مبلغ حاصل به این این مبالغ عمل نمود و آن بماند برای یک فرصت دیگر ( فوت کوزه گری ). 

 

www.metror.ir 

نظرات (3)
با تشکر من هم لینک شما را در وبلاگم قراردادم.
پاسخ:
از لطف شما متشکرم . فرصت کمی برای به روزرسانی وبلاگم دارم واین باعث شده از شما دوستان کمی دور باشم ولی منتظر تماسهای شما هستم.
آدرس ای میل بنده هست :
ahmad_rj@yahoo.com
لطفا برایم ای میل بزن.
با تشکر - احمد
از فرم نظر دادنتون به سوال اون عزیزی که راجع به وضعیت مبالغ قابل ادعای پیمانکار به عنوان تجهیز کارگاه پس از 48 شدن پیمان، به شکل فوت کوزه گری و بماند یک فرصتی دیگر... ناراحت شدم. کسی که این سوال رو از شما می کنه حتما پروژه اش در حال 48 شدنه و آنچنان افکارش پرِیشانه که وقت نداره به ناز شما برقصه و زیر لفظی بده. لطفا در بیان مطالب فنی جدی باشید و وبلاگها و سایتهای فنی و تخصصی رو با وبلاگهای دیگه تفاوت بدید.
پاسخ:
از ابراز نظر شما بسیار سپاسگزارم.
البته شما درست می فرمایید ولی فرصت اندک بنده برای به روز رسانی وبلاگم بیشتر باعث کوتاه شدن پاسخهای من میشه . امیدوارم در آینده فرصتی برای پاسخگویی به سوالات شما داشته باشم.
منتظر تماس مجدد شما هستم.
ahmad_rj@yahoo.com
اصلا خوب توضیح ندادید. من هم همین سوال رو داشتم ولی جوابتون خوب نبود. اینقدرها هم نباید پیچیده باشه. اگر مصالح را در صورت وضعیت به صورت پایکار با ضریب 70% آورده باشیم و در صورت وضعیت بعدی مقداری از ان را اجرا کنیم ولی هنوز کار ادامه داشته باشه باید مقدار کار شده را از پایکار کم کنیم یا لازم نیست و فقط در صورت وضعیت قطعی پایکار را حذف می کنیم؟
پاسخ:
عزیز گرامی
مصالح پایکار از اسمش پیداست یعنی مصالحی که در پایکار موجود است وقتی مصالحی یا مقداری از آن مصالح را در اجرا مصرف کرده ایم معادل همان مقدار از مصالح پایکارقبلی حذف شده است و در پایکار فعلن فقط مصالح باقیمانده (‌باضافه مصالحی که جدیدا خریداری و اضافه شده )‌وجود دارند که بعنوان مصالح پایکار در صورت وضعیت فعلی لحاظ می شوند . به عبارتی شما در هر صورت باید دارای یک صورت مجلس مصالح پایکار جداگانه از صورت مجلس قبل باشید (‌برابر آنچه فعلن در پایکار موجود است ).
در صورت وضعیت قطعی هرچه مصالح پایکار مانده است نباید در صورت وضعیت قطعی لحاظ شوند.
در این باره به زودی یک مثال در وبلاگم برایتان قرار خواهم داد تا بصورت عملی با آن آشنا شوید .
فقط فرصت نوشتن باشد بنده دریغی از توضیح ندارم ولی امان از گرفتاری.
منتظر تبادل نظر با شما دوستان گرامی هستم.
موفق باشید.
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)

نام :
پست الکترونیکی :
وب/وبلاگ :
ایمیل شما بعد از ثبت نمایش داده نخواهد شد